Aris Psikoloji
Aris Psikoloji

Online Randevu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Aris Psikoloji Aris Psikoloji

Menü

Vajinismus

Vajinismus

Cinsel terapi,çift olarak ya da bireylerin yaşadığı sorunların ve tatminsizliklerin çözümünün sağlandığı psikoterapi sürecidir. Cinsel eğitim ile başlayan süreç çiftin ilişki kalitesi düzelene kadar devam eder.Çift terapisi ile beraber ilerleyen cinsel terapiler çiftin ilişki kalitesinin yükselmesiyle son bulur.

Vajinismus nedir?

Vajinismus psikofizyolojik bir bozukluk olarak tanımlanır. Vajinismus cinsel birleşmenin denendiği ilk anda ortaya çıkar. Vajinismus vajinal kasların istemsiz ve sürekli kasılmasıdır. Kasılmalara ise girişin olamayacağı inancı eşlik eder.Vajinismus kadının kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi oluşmasına sebebiyet verir, erkekte ise istenmeme ve reddedilme olarak algılandığı için öfke, kırgınlık ve bekaret konusunda şüphe yaratabilir.

Vajinismusta vajinanın girişindeki kasların istem dışı çalışmasına endişe, korku, tiksinme ve panikte oluşturur.Acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabalar içine girerler. Vajinismus fiziksel anlamda kendini savunmadır, açıklanamayan vücut belirtisidir. Vajinismusta kişi bilinçdışı tarafından negatif bir hipnoz transı halinde olur yani bilinci açık olsa da kontrolü yitirir.

Vajinismusun nedenleri nelerdir?

Vajinismusun görülen en büyük sebebi psikolojik kaygılardır. Kız çocuklarına öğretilen ve bilinçdışında oluşan ‘cinsellik kötüdür’ ‘kızlık zarı çok degerlidir’ düşüncesi bu problemin oluşmasında önemli yer tutar. Cinsel bilgi eksikliği ve çocukluk dönemindeki travmatik yaşantıda vajinismusun nedenlerindendir. Cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan bir aile, baba-kız ilişkisinde güçlükler ve cinsel tabular, yanlış bilgiler de vajinismusa neden olan psikolojik etkenlerdir.

Vajinismusun tedavisi;

Vajinismusun tedavisinde cinsel terapi planına uyulduğu taktirde tedavisi kolay, güvenilir ve kesindir.