Aris Psikoloji
Aris Psikoloji

Online Randevu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Aris Psikoloji Aris Psikoloji

Menü

Hipnoterapi

Hipnoterapi

Hipnoterapi

 

Hipnoterapi hipnoz altında bilinç durumu değişen danışanla birlikte yürütülen birçok problemde kalıcı, hızlı ve etkili sonuç alınan bir psikoterapi sürecidir. Hipnoz hakkında çok fazla yanlış bilgilendirme vardır. Hipnoz artmış bir dikkat durumudur.(Crawford,1994) Bilinç dışı günlük yaşantımızın yüzde sekseninde etkisi olan bir süreçtir. Günlük yaşamda, yaşadığımız ilişkilerde, iş yaşantımızda bilinç dışında yaşadığımız ve fark etmediğimiz düşünceler, duygular ve anılar vardır. Farkında olmadan bilinçdışımızla davranırız ve bu yüzden fark etmediğimiz döngüler üzerine yaşantımızı inşa ederiz. Bilinç düzeyinde yaptığımızı sandığımız birçok olay bilinç dışımızın ortaya çıkmasıdır. Bilinçaltının çalışıldığı hipnoterapi sorunun temel kaynağını bulup aynı seans içerisinde bunları değiştirebilme imkânı sağladığı için kısa sürede etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Hipnoterapi süreci bir seans da bile kişinin kendi döngüsünü fark edip yeni kararlar almasını, döngüyü kırmasına imkân sağlar.

Hipnozla ilgili birçok yanlış düşünce vardır. Hipnoz hakkında hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan, birçok kişi için duyulduğunda korku duygusunu sebebiyet veren bir terim olmuştur. Hipnozla ilgili birçok işlevsel olmayan düşüncenin oluşma sebebi de budur. Hipnoterai ile ilgili yanlış bilinenler, hipnozun tam bir uyuma hali olduğu algısıyla başlar. Hipnoterapi sürecinde ne olduğunu, ne konuştuğunuzun farkında olursunuz. Uyku ile uyanıklık hali arasındaki süreçtir. Bir diğer yanlış inanç hipnoza giremem yönündedir. Hipnoz zihnin doğal durumudur. Hipnoza giremem korkusu performans kaygısı olan biri olduğunuzu da gösterir.’ Hipnozdan çıkamazsam ne olur? ‘Hipnozdan çıkamamak gibi sorun yaşayan bir vaka kaydı bulunmamaktadır. Günümüzün yüzde sekseninde bilinçaltına girer ve çıkarız. Hipnoterapide ise dikkat durumunuz daha yüksektir. Hipnozda utanç verici şeyler ya da size uygun olmayan şeyler yaptırılmaz. Bilinçaltı utançların olduğu bir yer değildir, ahlaki değerlerinize aykırı bir düşünce ya da duygu durumu yaşamazsınız. Hipnoterapi tedavi içindir kimseyi utandırmak için değil aksine bastırdığınız duyguları yüzeye çıkaran bu duyguları fark etmenizi sağlayan ve aynı seans içinde yeni kararlar alabildiğiniz psikoterapi sürecidir.

Bastırdığınız duygulardan kaynaklı oluşan semptomlardan (öfke krizleri, takıntılar, depresif ataklar…), geçmişte yaşadığınız travmaların etkilerinden yaşadığınız psikopatolojilerden kurtulabilmeniz yeni bir pencereden bakabilirsiniz. Hipnoterapi birçok klinik problemde (depresyon, kaygı bozukluğu (öfke),bağımlılıklarda, travmatik olaylarda, kilo probleminde, takıntılarda…) uygulanan başarılı, etkili ve kalıcı bir yöntemdir.