Aris Psikoloji
Aris Psikoloji

Online Randevu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Aris Psikoloji Aris Psikoloji

Menü

Fobiler/Korkular

Fobiler/Korkular

Toplumda görülme sıklığı %12-13 civarında olan “fobiler” belirli nesne veya durumlardan duyulan ısrarcı/gerçek olmayan korkulardır. Birey bu rahatsızlıkta korkusunun gerçek olmadığını bilse de korku duyduğu uyarana maruz kaldığında şiddetle bu uyarandan kaçınma eğilimi göstermektedir.

Bu kaçınma eğilimleri kişinin güvende hissettikleri yerlerde azalsa da korku duyduğu uyaranla karşılaşma halinde tehlike altında olduğuna inanırlar.

Fobileri olanların bazı güvenlik davranışları vardır. Sırt çantasını hırsızlardan korumak için ters takmak, yılandan korunmak için kalın botlar giymek vb. güvenlik davranışları aslında bir kaçma/kaçınma davranışıdır. Kısa vadede bireyin korkusunu azaltmaktadır ama uzun vadede fobik uyarana olan korkuları artırmaktadır.

Fobilerin tedavisindeki amaç korkulan uyaranların gerçekte sanıldığı kadar tehlikeli olmadığına ve haliyle de güvenlik davranışına gerek olmadığına dair yeni bir bakış açısı kazandırmaktır. Bu süreçte anlaşılacağı üzere düşünceler üzerine çalışmalar yapılacak olup, süreç kişinin yaşadığı zorluğun boyutuna göre değişmektedir.