Aris Psikoloji
Aris Psikoloji

Online Randevu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Aris Psikoloji Aris Psikoloji

Menü

EMDR

EMDR

EMDR (Eye Movement Desensitization and Processing / Göz Haraketleriyle Sistematik Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)

EMDR terapisinde bireyin yaşadığı travmatik anılar yeniden işlemlenerek travmatik etkinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Travma, doğal afetler bireyin geçmişte yaşadığı ama kişiyi halen rahatsız eden anı ve olaylar olarak tanımlanabilinir. EMDR kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, duygu-durum bozukluğu ve bir çok tanının tedavisinde kullanılmaktadır.

EMDR’ye göre kişinin kendi ile ilgili olumsuz duyguları (örn;biriyle tanıştığında aşırı derecede kaygılanma) ,olımsuz bedensel tepkileri (yeni biriyle tanıştığında kalp çarpıntısı) ve inançları (örn;degersizim) semprtomdur.Geçmişte yaşanan travmatik anılar bu olumsuz duygu, inanç ve bedensel tepkilere sebep olur.

EMDR’ın kendi içinde standart bir protokolu vardır ve sekiz aşamalıdır. Danışanın yaşam öyküsü alındıktan sonra travmatik ‘an’lar belirlenir ve sistematik duyarsızlaştırma uygulanır. Geçmişteki travmatik ‘anı’ya duyarsızlaştırma sağlanır ve bu sayede buna benzer anılara da duyarsızlaşma sağlanır bununla birlikte gelecekte de benzer bir problemle karşılaşıldığı durumda da kişinin başa çıkabiliyor olması hedeflenir.